Názvy předmětů, kterým se vyhněte, abyste nepoškodili zdraví a vývoj dítěte
Některé známé příbory mohou být pro děti během přikrmování nebezpečné. Pojmenované předměty, kterým je třeba se vyhnout, aby nepoškodily zdraví a vývoj dítěte. Informuje o tom RBC-Ukrajina s odkazem na instagramovou stránku pediatričky Darji Vlasenko.
Materiál příborů
Nejlepší je zvolit potravinářský silikon, nylon, nerezovou ocel (po 12 měsících). Je však důležité zkontrolovat certifikáty: BPA-free, FDA-approved, LFGB-certified. Ideální je, když je lžička celá (bez odnímatelných částí), aby se na ní netvořily bakterie.
Ve věku 6-7 měsíců, kdy se začíná s přikrmováním, byste měli zvolit měkkou silikonovou lžičku s malou miskou na dlouhé rukojeti. Nebude dráždit dásně a ústní sliznici. Umožňuje jemně podávat malé množství potravy. Není vhodná pro samostatné použití – pouze pro krmení dospělého. Vidličky se v tomto věku nedoporučují – hrozí vysoké riziko poranění.
V 8-10 měsících může dítě začít jíst samostatně lžičkou. Je vhodné zvolit cvičnou lžičku se zátkou, aby ji dítě nestrkalo hluboko do úst. Vhodná je také silikonová vidlička s tupými hroty na měkké potraviny (banán, avokádo, vařená mrkev).
Kovovou dětskou lžičku se zaoblenými hranami lze podávat od 11-12 měsíců. Je důležité si uvědomit, že kov může být studený a těžký. Při aktivním chování hrozí riziko poranění (je důležité mít dohled dospělého).
Lžíce a vidličky myjte odděleně od nádobí pro dospělé, zejména po bílkovinných pokrmech.
Jakému nádobí se vyhnout
Pediatr nedoporučuje podávat dítěti:
- hračky – dítě je nebere vážně.
- lžičky s hlubokou miskou – dítě neumí výrobek správně dávkovat a může se jím udusit.
- Levný plast – časem se objeví praskliny, ve kterých se hromadí bakterie.
- pružné „lepivé“ lžíce – pokud jsou příliš měkké, je obtížné uchopit jídlo a je narušeno vytváření správného pohybu při nabírání.
Podle lékaře většina dětí do 1-1,5 roku věku ještě nemá dominantní ruku. Proto není nutné se do 2-3 let věku zaměřovat pouze na „pravou“ nebo „levou“ lžičku.
Anatomické zahnuté lžičky, které směřují pohyb k ústům – mohou být pohodlnější pro děti s dominancí jedné ruky. Například lžíce s mírně zahnutou rukojetí – ty jsou často umístěny jako „vhodné pro praváky i leváky“.